75 kişi sağlıklı yaşamı tercih etti 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “2023 yılının ilk 5 aylık döneminde Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden destek alan 75 kişi sigarayı bıraktı” dedi.

  • Sağlık
  • 30 Mayıs 2023
  • 10:48
75 kişi sağlıklı yaşamı tercih etti 

BİLİNÇ KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR 
Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle dünyada her yıl 70 milyondan fazla kişi, ülkemizde ise 100 binden fazla insanımız hayatını kaybetmekte olup, dünya genelinde her yıl; 700 milyon çocuk ve 600 bin yetişkin tütün dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, 13-15 yaş aralığında ki 40 milyonu aşkın gencin tütün ürünleri kullanımına başladığı konusunda uyarıyor.”

SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR
“Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurabilirsiniz. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz. Bu kapsamda 2023 yılının ilk 5 aylık döneminde polikliniğimize 450 vatandaşımız başvurmuş olup, bunlardan 122 vatandaşımıza farmakolojik tedavi başlanmış, 64 vatandaşımıza danışmanlık hizmeti verilmiş ve bu verilen hizmetler sonucunda ise 75 vatandaşımız sigarayı bırakmıştır. Unutmayın; sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın. Sigara bağımlılığı tedavisi olan bir hastalıktır” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir 


İlginizi Çekebilir

Nohutta antraktoz riski!

İlginizi Çekebilir

Bir süredir kesilen su vatandaşa şiir yazdırdı

İlginizi Çekebilir

Okullar açıldı, trafikte yoğunluk yaşandı!

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

95833

Başar Özdemir’den Bozkır'a Methiye

ASKON, Kırıkkale’yi Kenya pazarına hazırlıyor

Bilim Tutkunlarıyla ‘Bilimsel Geceleme’

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan sporla koruyacağız

Otomobil ile traktör çarpıştı: 2 yaralı 

Şarampole devrilen motosikletin sürücüsü öldü

SIRADAKİ HABERLER