Cebeci: “Staj sigortası sorunu meslekleri bitiriyor”

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Cebeci, yaşanan ara eleman sıkıntısında staj ve çıraklık sigortası mağduriyetinin etkisi olduğunu söyledi. Cebeci, ailelerin bu nedenle çocuklarını mesleklere göndermediğini, ara eleman sıkıntısı yaşandığını kaydetti.

  • Eğitim
  • 24 Ocak 2023
  • 10:13
Cebeci: “Staj sigortası sorunu meslekleri bitiriyor”

AİLELER ÇOCUKLARINI GÖNDERMİYOR 
Staj ve çıraklık dönemleri emeklilik için gerekli sigorta başlangıcı sayılmayan vatandaşlar, seslerini duyurmaya çalışırken, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den “Mağduriyet yok” cevabı gelmişti. Bu konuda Cebeci, önemli tespit ve uyarılarda bulundu. 'gazetekale.com.' Cebeci, ara eleman sıkıntısında staj ve çıraklığın emeklilik için gerekliği sigorta başlangıcı sayılmamasının etkisi olduğunu söyledi. Cebeci, ailelerin artık çocuklarını mesleklere göndermediğini, ara eleman sıkıntısı yaşandığını kaydetti.

ÜÇ YIL HİZMETTEN SAYILMIYOR
Cebeci, “Çünkü Aileler çocukları artık böyle zanaat öğrenecek, zanaatkar olacak mesleklere göndermiyor. Oto tamircisi örneğin. Efendim bir marangoz atölyesine göndermiyor. Bunlar niye? Staja gittikleri üç yıl hizmetten sayılmıyor. Peki sayılmıyor da sağlık hizmetini veriyorsun sigorta başlangıcı yapıyorsun. Bu çocuklar şunu istiyor. Biz diyorlar bu parayı kendimiz ödeyelim emeklilik kesintisi esas olsun” dedi.

ESKİSİ GİBİ USTA YETİŞMİYOR 
Cebeci,  “Bu nedenle kimse bu mesleklere rağbet göstermiyor. Ancak iki meslek ortada. Bildiğiniz üzere biri kuaförlerle berberlerle ilgili… Onların da stajlarındaki kayıp aynı şekilde ama biraz daha çok hizmet sektörü olduğu için o işe yönelme var. Bunun dışında bir işe çırak bulmak mümkün değil. Artık sanayi sitelerinde usta olacak kimse yok. Servislere mahkum olacaksınız. Gideceksiniz tornavidayı eline aldığı zaman saat ücretini başlatacak, arabayı akşam almaya gittiğinizde 3500 lira ücreti var diyecek. Ne yaptınız dediğinizde bütün parçalar değişti diyecek. Şikayetiniz tornavida ile düzeltilmedi” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir / ÖZEL HABER 
 

 

İlginizi Çekebilir

Esnaf kefalet kongreye gidiyor 

İlginizi Çekebilir

Esnaf kefalette Cebeci, yeniden güven tazeledi 

İlginizi Çekebilir

Esnaf, bu ülkenin teminatı her şeyidir 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

34440

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

Albayrak: “Yakında AK Parti’den istifalar başlayacak”

Doğan’a İYİ Parti’de önemli görev 

112’ye asılsız çağrı oranı yüzde 72,04 

Gökdere, Delice Ziraat Odası Başkanlığı’nda güven tazeledi

Çocuğunun yanında erotik canlı yayın açmıştı! İfadesinde ‘kocamın kumar borcu içi yaptım’ dedi

SIRADAKİ HABERLER