Çiftçilere 20 bin sebze fidesi dağıtıldı

Kırıkkale Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan "Yerel Tohumların Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında vatandaşlardan toplanan yerel tohumlardan üretilen 20 bin sebze fidesi, 44 üreticiye dağıtıldı.

  • Gündem
  • 16 Mayıs 2023
  • 15:09
Çiftçilere 20 bin sebze fidesi dağıtıldı

TARIM ÇOK STRATEJİK BİR SEKTÖR 
Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde düzenlenen etkinlikte, tarımın çok stratejik bir sektör olduğunu söyledi. Özellikle Kovid-19 salgını döneminde bunun daha iyi anlaşıldığına dikkati çeken Özen, "Ülkemizde de bu konuda ciddi çalışmalar var. Kırıkkale'de 2022 yılında Valimiz İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzden bir çalışma yapılmasını istemiş. Bu çalışma da bugün belli bir neticeye ulaşmış. Yerel tohumlar fide olmuş ve çiftçilerimize dağıtılacak." diye konuştu. İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz da sürdürülebilir üretim döngüsünün sağlanması amacıyla "Yerel Tohumların Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında, 2022 yılında 120 çiftçiyle temas kurduklarını belirtti.


ÜRETTİĞİMİZ FİDELERİ DAĞITACAĞIZ
Proje kapsamında 16 köye ait 56 çeşit sebze ve bakliyat tohumu tespit ettiklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu tohumları toplayarak il müdürlüğümüzde oluşturduğumuz muhafaza odamızda topladık. Bakliyat tohumlarını 20 çiftçimize dağıttık. Bugün ise bu yerel 5 çeşit sebze tohumundan ürettiğimiz fideleri dağıtacağız. Önümüzdeki sezon hedef kitlemizin sürdürülebilir bir üretim yapmaları sağlanacaktır. Projemizle ilimizde kaybolmaya yüz tutmuş yerel çeşitlerimizin korunarak yeni nesillere ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz." Konuşmaların ardından 44 çiftçiye 20 bin sebze fidesi dağıtıldı. Vali Yardımcısı Özen, ardından müdürlük bahçesinde oluşturulan Çocuk Tarım Akademisi'ni gezerek, çocuklarla fide dikti. 

Kaynak: AA
 


İlginizi Çekebilir

Haydi, Kırıkkale’m tek yürek olalım 

İlginizi Çekebilir

MHP merkez ilçe kongreye gidiyor 

İlginizi Çekebilir

Evlat acısı unutulmuyor 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

54080

Başar Özdemir’den Bozkır'a Methiye

ASKON, Kırıkkale’yi Kenya pazarına hazırlıyor

Bilim Tutkunlarıyla ‘Bilimsel Geceleme’

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan sporla koruyacağız

Otomobil ile traktör çarpıştı: 2 yaralı 

Şarampole devrilen motosikletin sürücüsü öldü

SIRADAKİ HABERLER