Delice üzümünün serüveni

İç Anadolu Bölgesi’nin tam merkezinde yer alan Kırıkkale’nin verimli topraklarında unutulmaz lezzetler yetişiyor. Bunlardan birisi de Delice üzümü. Hasat mevsimin yaklaştığı Delice üzümü hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik. 

  • Gündem
  • 11 Ağustos 2023
  • 12:33
Delice üzümünün serüveni

SAĞLIĞA OLDUKÇA FAYDALI 
Kırıkkale’nin Delice ilçesinde çiftçilerin en önemli gelir kaynağı olan 'Delice beyazı' olarak bilinen coğrafi işaretli üzümün ilk hasadına 40 derecelik sıcağın altında Eylül ayında başlanacak olan üzüm hasadı çiftçinin yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Deliceye ve çiftçiye büyük gelir kaynağı olan Delice Beyazı ekonomiye ve sağlığa katkıda bulunuyor. Kan yapımında büyük etki gösteren bu eşsiz üzüm bir haftalık düzenli tüketim sonucunda kan değerlerini yükseltmeye yardımcı olur.

BİRÇOK BESİNİ BULUNDURUYOR 
Yerli üzüm çeşitleri arasında yer alan ve unutulmaz lezzetleriyle damaklarda tat bırakan Delice üzümünün pekmezi de oldukça ilgi görüyor. Koyu rengi ve kokusuyla hem yurt içi hem de yurtdışından büyük talep gören Delice üzümü, sofralarla buluşmak için gün sayıyor. Delice üzümü ve pekmezinin sağlığa olan faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte üzüm ve pekmezinin faydaları; “Vitamin A, C, B6, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, folat, magnezyum ve selenyum içermesiyle oldukça sağlıklı bir besindir. Çok güçlü bir antioksidan olan kırmızı üzüm, serbest radikallere karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Bu sayede, kalp, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı vücudu savunur.”

Haber: Sema Nur Çakmak(Stajyer)
 


İlginizi Çekebilir

99 bin 235 metrekareye yapı ruhsatı verildi 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de 70 bin 387 trafiğe kayıtlı araç var 

İlginizi Çekebilir

Delice’de 1 salkımı 2 kilogram gelen üzüm ürettiler 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

45646

ASKON, Kırıkkale’yi Kenya pazarına hazırlıyor

Bilim Tutkunlarıyla ‘Bilimsel Geceleme’

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan sporla koruyacağız

Otomobil ile traktör çarpıştı: 2 yaralı 

Şarampole devrilen motosikletin sürücüsü öldü

Asgari ziyaretçi sayısına ulaşamayan siteler ilan alamayacak 

SIRADAKİ HABERLER