Hareketsiz yaşam, ölüm riskini yüzde 20 ila 30 artırıyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, ‘10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajda, fiziksel aktivitede bulunmayan bireylerin ölüm riskinin yüzde 20 ila 30 arasında arttığı belirtildi. 

  • Sağlık
  • 10 Mayıs 2023
  • 15:04
Hareketsiz yaşam, ölüm riskini yüzde 20 ila 30 artırıyor

“BİRÇOK HASTALIK RİSKİ AZALIYOR”
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Fiziksel aktivitenin öneminden bahseden Ağırtaş mesajında şu ifadelere yer verdi; “Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite; yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalık, diyabet, meme ve kolon kanseri ve depresyon riskini azaltmaktadır. Fiziksel aktivite yetersizliği en çok yüksek gelirli ülkelerde görülse de, orta gelirli ülkelerde özellikle kadınlarda çok yüksek seviyelerde görülmektedir. Fiziksel aktivite ile koroner kalp hastalığı, inme ve diyabet riskinin azaltılması arasında direkt bir ilişki vardır.”

 “YETİŞKİNLERİN YÜZDE 31’İ YETERİNCE HAREKETLİ DEĞİL”
“DSÖ’nün 2008 yılı raporunda dünya genelinde 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin %31’nin yeterince hareketli olmadığı belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından 2011’de yapılan “Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması”na göre ise Türkiye genelinde kadınların %87’si, erkeklerin ise %77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır.”

 “ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 20-30 ARTIYOR”
“Yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmayan bireylerin, haftada 4-5 gün ve günde 30 dakika hafif veya orta düzeyde fiziksel aktivite yapan bireylere göre ölüm riskinin %20-30 arasında arttığı bildirilmiştir. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri de hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır.”

 


İlginizi Çekebilir

2020 yılında 10 milyon kişi kansere yenik düştü!

İlginizi Çekebilir

211 yabancı uyrukluya sağlık eğitimi 

İlginizi Çekebilir

Sağlık okuryazarlığı hayatımızın bir parçası olmalı 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

66579

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan sporla koruyacağız

Otomobil ile traktör çarpıştı: 2 yaralı 

Şarampole devrilen motosikletin sürücüsü öldü

Asgari ziyaretçi sayısına ulaşamayan siteler ilan alamayacak 

AFAD’tan Yahşihan’a eğitim

Hint kenevirini sökerken yakalandı 

SIRADAKİ HABERLER