Kırıkkale Belediyesi atıktan elektrik üretiyor

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin 2022 yılında toplam 4 bin 25 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacının karşılayacak 6 milyon 343 bin kilovat elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdiğini söyledi.

  • Ekonomi
  • 31 Ocak 2023
  • 12:37
Kırıkkale Belediyesi atıktan elektrik üretiyor

2022’DE 6 MİLYON KİLOVAT ELEKTRİK
Kırıkkale genelinde toplanan atıkların, çeşitli yöntemler kullanılarak metan gazına, metan gazının ise elektrik enerjisine dönüştüğü 580 bin metrekare alanda kurulu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde, her yıl binlerce ton katı atık işleniyor ve elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Başkan Saygılı, Katı Atık Tesisinde 2022 yılında 6 milyon 343 bin kilovat elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi. Başkan Saygılı, Kırıkkale’de 63 bin ton evsel atık toplandığını belirterek toplanan bu evsel atıklardan 3 milyon 487 bin metre küp metan gazı elde edilerek bu gazdan da elektrik ürettiklerini belirtti. 

ÇEVRE HASSASİYETİYLE ELEKTRİK ÜRETİLİYOR
Saygılı, altyapı, imar, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında Kırıkkale il genelinin çevresini koruyan önemli çalışmalara da imza attıklarını belirterek “2011 yılından itibaren metan gazından elektrik üretimi gerçekleştirilen tesiste, toplanan atıklar işlenerek elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Burada 2022 yılında 4 bin 25 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak elektrik ürettik.  Böylelikle de çevre hassasiyetini en üst seviyede tutuyoruz” dedi.

5 YILDA 28 MİLYON KİLOVAT ELEKTRİK ÜRETİLDİ
Çevreci belediye anlayışı hareket eden Kırıkkale Belediyesi, atıkların çevreye zarar vermesi engellenerek düzenli olarak toplanan evsel atıkları Katı Atık Değerlendirme ve Beteraf Tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Burada ayrıştırılan evsel atıklardan üretilen metan gazından elektrik üretin tesis son 5 yılda on binlerce evin bir yıllık elektrik tüketimine eş değer 28 milyon kilovat elektrik üretti.

Haber: Ahmet Gökdemir  

 

 

 


 

İlginizi Çekebilir

İlk evim, ilk iş yerim" projesinde konut kuraları çekildi

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale Belediyesi’nin çiçek satış noktası açıldı

İlginizi Çekebilir

Ağustos ayında 740 konut satıldı

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

92733

Tasarım Çiçek Nedir?

Seçim: Deprem ve Gençler

Gazetekale’nin Mart sayısı çıktı

Dağdelen, aday adaylığını açıkladı 

Hamilelik yaşı arttıkça down sendromu riski artar 

Öztürk: “MHP kadroları, devletinin ve milletinin yanında 

SIRADAKİ HABERLER