Müftü Yaşar: “3 aylar Pazartesi günü başlıyor”

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, 3 ayların başlangıcı nedeniyle açıklamalarda bulundu. Yaşar, “Üç aylar 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayacaktır. 26 Ocak 2023 Perşembe akşamı ise “Regaip Kandili” gecesidir” dedi.

  • Gündem
  • 21 Ocak 2023
  • 13:01
Müftü Yaşar: “3 aylar Pazartesi günü başlıyor”

ALLAH KATINDA AYLARIN SAYISI ON İKİDİR
Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Allah-u Teala’nın rahmet deryalarının coştuğu, af ve mağfiretinin sağanak-sağanak yağdığı, feyiz ve bereketin zirveye çıktığı mübarek üç aylar 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayacaktır. 26 Ocak 2023 Perşembe akşamı ise “Regaip Kandili” gecesidir. Regâib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır; “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü (Muharrem, Zilkade, Zilhicce ve Recep ayları) haram aylarıdır. İşte bu dosdoğru hesaptır. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyiniz.” (Tevbe suresi 9/ 36)”

RUHU GÜNAHLARDAN AYIRMA AYI 
“Üç aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç aylar; dini duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsimdir. Tevbe ve istiğfarda bulunma, nefis muhasebesi yapma, ruhu günahlardan arındırarak yenilenme ve salih kullardan olmak için gayret sarf etme fırsatının daha çok bulunduğu bir dönemdir. Müslümanlar olarak her yıl, içtenlikle yaptığımız dualar ve samimi tövbelerle ihya ederek ruhen ve bedenen huzur bulduğumuz Regâib gecesi, bizlere, tüm rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz, bugüne ve geleceğe dair, duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi bu eksende gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır.”

MANEVİ DİRİLİŞ VE AHLAKİ YÜKSELİŞ
“Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınmak, hata ve günahlarımızdan arınmak, gönüllerimizi ferahlatmak, kendimizle baş başa kalarak hayatın yoğunluğu içinde ihmal ettiğimiz hayatımızı gözden geçirmek ve nefis muhasebesi yapmak için bizlere bahşedilen bu müstesna zaman dilimlerini, öze dönüş, manevi diriliş ve ahlaki yükseliş fırsatları olarak görmemiz gerekmektedir. Rahmet gecelerini fırsat bilerek, vahşeti ve şiddeti besleyen, hayatı çekilmez hale getiren, samimiyeti zedeleyen, saygı, sevgi ve kardeşlik duygularını zayıflatan bütün tutum ve davranışları hayatımızdan çıkarmalıyız. Hayırlı ve yararlı işlerle iyiliklerimizi artırmalı, bizi biz yapan değerlerimizi kuşanarak gönül dünyamızı ve sosyal hayatımızı yeniden inşa etmeliyiz.”

RAMAZAN İSE ÜMMETİMİN AYIDIR
“Bununla birlikte içinde Regaib, Miraç, Beraat ve Kadir Geceleriyle nurlanmış olan bu gün ve geceleri; namaz, oruç, sadaka ve zekatlarla süslemeli; bol bol dua ve istiğfar ederek, Kur’an-ı Kerim, meal ve tefsirini okuyarak, sevgili Peygamberimizin hayatını daha çok öğrenme ve anlama gayreti içinde olmalıyız. Peygamber Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” (Ahmet bin Hanbel, Müsnet, c.1,s.259) buyurmuştur. Üç aylar girdiği zaman da; “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” diye dua etmiştir. Biz de böyle dua etmeye çalışmalıyız. Ramazandan sonra en makbul oruç, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçtur. Şaban ayı Peygamberimizin Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir aydır. Bizler de bu aylarda nafile oruç tutmaya gayret etmeliyiz.”

GÖNLÜNÜ HOŞ TUTMANIN YOLLARINI ARAMALIYIZ
“Zira bu mübarek gün ve geceleri iyi değerlendirerek, güzel amel ve davranışlarla içini doldurarak yanlışlarımızın farkına varıp istikamete yöneldiğimiz ölçüde, bizim için kazançlı ve bereketli zaman dilimlerine dönüşecek olup, azlarımız çok, çoklarımız ebedi olacaktır. Değerli Kardeşlerim; Regaib gecesine özgü bir ibadet şekli yoktur. Fakat bu gecede bol bol istiğfar etmeli, kaza ve nafile namazları kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı ve dinlemeli, Peygamber Efendimize salat ve selam getirmeli, kendimiz, ailemiz, milletimizin birlik ve beraberliği için dua etmeli, yetimleri ve kimsesiz çocukları gözetmeli, fakir ve yoksulların gönlünü hoş tutmanın yollarını aramalıyız.

HAYIR VE DUALARLA ONLARI YAD ETMELİYİZ
“Acı ve kederleri paylaşmanın, düşeni kaldırmanın, kutsal değerlere saygının, insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu bu aylarda daha çok hissederek, söz ve davranışlarımıza bu çerçevede daha fazla yön verme kararlılığı ve çabası içinde olmalıyız. Anne-baba ve büyüklerimizi unutmamalı, hayatta ise hayır dualarını almalı, vefat etmişlerse hayır ve dualarla onları yad etmeliyiz. Namazlarımızı camilerde cemaat ile kılmaya çalışarak, Kur’an okuyarak ve dinleyerek gecenin bir bölümünü camilerde ihya etmeye çalışmalıyız. Kandil Gecesi münasebetiyle Nur Camii’nde kandil özel programı gerçekleştirilecektir. Diğer camilerimizde de kandil gecesi programları tertip edilecektir.” 

İHYA ETMELERİNİ SAĞLAMAYA GAYRET EDELİM
“Bu programlara eş ve çocuklarımız ile birlikte iştirak edelim. Böylece çocuklarımıza dini ve manevi değerlerimizi öğretmeye ve ihya etmelerini sağlamaya gayret edelim. Bu duygularla Kırıkkaleli hemşehrilerimin üç aylarını ve Regaip kandilini tebrik eder, Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içerisinde üç aylar gibi feyzi ve bereketi bol daha nice zaman dilimlerine ulaştırmasını, hayatımızın her anını hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin güçlenmesine vesile olmasını dilerim” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Müftü Yaşar: “3 aylar Pazartesi günü başlıyor”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

39142

Tasarım Çiçek Nedir?

Seçim: Deprem ve Gençler

Gazetekale’nin Mart sayısı çıktı

Dağdelen, aday adaylığını açıkladı 

Hamilelik yaşı arttıkça down sendromu riski artar 

Öztürk: “MHP kadroları, devletinin ve milletinin yanında 

SIRADAKİ HABERLER