Gastronomi şehri olacağız 

Geçmiş tarihi, kültürü, yöresel lezzetleri asırlar boyu geçmişe dayanan Kırıkkale’nin birçok tatları damaklarda unutulmaz bir haz bırakıyor. Bunca zenginliğiyle “UNESCO Gastronomi Şehirleri” listesinde Kırıkkale’nin olması da gurur ve onur verici olacaktır.

  • Özel Haber
  • 11 Mart 2022
  • 12:29
Gastronomi şehri olacağız 

ÜZERİMİZE DÜŞEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ 
Kırıkkale’nin tarihi lezzetlerini gün yüzüne çıkartmak amacıyla faaliyetlerini etkin şeklide sürdüren ve ülke genelinde önemli çalışmalara imza atan Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) il Başkanı Özgür Dönmez ile şehrimizin lezzetlerini konuştuk. Amaçlarının ve hedeflerinin tarihi lezzetlerin gün yüzüne çıkması olduğunu söyleyen Dönmez, “En büyük amacımız ve gayemiz Kırıkkale’nin UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağında yer almasıdır” dedi.

MAKUS TALİHİ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ
Dönmez, “Aşçılık ve Pastacılık Sanatına hizmet etmek için gönülden ve karşılıksız çalışan aşçıların ve pastacıların birbirleri ile buluştuğu Türkiye’nin ve Dünya’nın konusunda en büyük mesleki STK’sı ve tek konfederasyonuyuz. Genel başkanımız Öner Çulhaz’ın önderliğinde önemli işlere imza atmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz. Kırıkkale’nin gastronomi konusundaki makus talihini tersine çevirebilecek bir fırsatız. Göreve gelir gelmez Kırıkkale’nin Gastronomisini, yiyecek içecek sektörünü gözlemlemeye başladık.”

UNUTULAN LEZZETLERİ BULACAĞIZ 
“Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu’na Kırıkkale’de Gastronomi ve Mutfak Sanatları’’adı altında rapor hazırlayamaya karar verdik rapor için: aşçılarımız, pastacılarımız, sektör temsilcileri ve Kamu görevlileri ile fikir alışverişi yapmaya, köylerimizi tek tek gezip unutulmuş yöresel lezzetleri keşfetmeye başladık. Ardından yaptığımız çalışmalarımızın sonucunda Kendimize bir amaç belirledik: Kırıkkale’yi  “UNESCO Gastronomi Şehirleri’’ arasında yer almasıdır. Şehrimiz için koyduğumuz bu hedefe inşallah ulaşacağız” dedi.

LİSTEDE YER ALMAK İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK 
Dönmez, “Gastronomi şehirim nasıl olunur kısaca özetlersek: öncelikle aday şehrin karakteri ile uyumlu iyi gelişmiş bir gastronomi kültürünün olması, geleneksel yemekler için yetişmiş şefler ve iyi restoranlar barındıran canlı bir gastronomi topluluğu bulundurması, geleneksel pişirme tarzları ve kullanılan malzemelerin kendine has özelliklerinin olması gerekiyor. Kamu Kurumları, Özel Sektör Temsilcileri, Belediyeler, STK’lar ile iş birliği içiresinde olursak Gastronomi Şehri olmamamız için hiçbir neden yok” ifadesinde bulundu.

Haber: Ahmet Gökdemir 


İlginizi Çekebilir

Teşekkürler Kırıkkale…

İlginizi Çekebilir

Gazetekale’nin 11. sayısı, bayilerdeki yerini aldı

İlginizi Çekebilir

Yiğit Hamza için zaman daralıyor!

Dizioyuncu
Gastronomi şehri olmayı bırak meşhur bir tane yemeği yok. Biri sorduğunda Kırıkkalenin neyi meşhur diye verilecek cevap var mı sahi?

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

86533

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan sporla koruyacağız

Otomobil ile traktör çarpıştı: 2 yaralı 

Şarampole devrilen motosikletin sürücüsü öldü

Asgari ziyaretçi sayısına ulaşamayan siteler ilan alamayacak 

AFAD’tan Yahşihan’a eğitim

Hint kenevirini sökerken yakalandı 

SIRADAKİ HABERLER